Leavings-Orkesteri solistinaan Timo Rautiainen: Varasteleva joulupukki -kiertue laajenee!

Leavings-Orkesteri solistinaan Timo Rautiainen: Varasteleva joulupukki -kiertue laajenee!


Leevi and the Leavingsin alkuperäisjäsenistä muodostuva Leavings-Orkesteri solistinaan Timo Rautiainen tarjoilee yleisölle ainutlaatuiset Varasteleva Joulupukki -konsertit joulukuussa. Yhtyeen hittejä ja jouluisia biisejä kuullaan Tampere-talon 15.12. ja Helsingin Kulttuuritalon 16.12. konserttien lisäksi myös Kuopion Musiikkikeskuksessa 19.12. Lipunmyynti konsertteihin on käynnissä Lippu.fi:ssä.

Gösta Sundqvistin harvinaisia joulubiisejä ja hittejä livenä
Yhtye esittää legendaarisen, vuonna 1990 Gösta Sundqvistin kynästä syntyneen Varasteleva Joulupukki -albumin kappaleita kuten Jossain on kai vielä joulu, Jouluksi mummolaan, Joulukertomus ja Soiva jouluyllätys sekä Rakkauden planeetta -levyn erikoispainokselta löytyvän Jouluaattona kännissä. Mukana on luonnollisesti myös yhtyeen muita suurimpia hittejä muun muassa Teuvo, maanteiden kuningas sekä Kyllikki, Pohjois-Karjala, Poika nimeltä Päivi, Itkisitkö onnesta? ja Rin Tin Tin, jotka kaikki kuullaan livenä yleisöltä ylistystä saaneen laulaja Timo Rautiaisen syvällä tulkinnalla.

Alkuperäiskokoonpano lavalla
Yhtyeen muodostavat Leevi and the Leavingsin alkuperäisjäsenet, basisti Risto ’Rife’ Paananen, mandoliinia ja kitaraa soittava Juha Karastie ja rumpali-kitaristi Niklas Nylund. Orkesteria täydentävät kosketinsoittaja Janne Teuronen ja taustalaulaja Tiia Teuronen.
Leavings-Orkesteri hurmasi yleisön Tampereen Nokia Arenalla Suomirockin juhlaa -konsertissa viime joulukuussa.

”On erityisen mieluisaa saada esittää myös joulutuotantoamme isolle yleisölle. Näitä joululauluja, jotka Gösta taiteili sävelkynästään kaikkien suomalaisten iloksi, on toivottu toistuvasti ja ne ovatkin monen Leavings-fanin jokajouluisella kuuntelulistalla. Niiden esittäminen livenä on meille todellinen ilo ja kunnia”, kommentoi Leavings-Orkesteri.

Lipunmyynti
Lipunmyynti konsertteihin on käynnissä Lippu.fi:ssä. Tampere-talon konsertti on sallittu kaikenikäisille. Konsertissa on erilliset anniskelukatsomot. Helsingin Kulttuuritalon konsertti on kokonaisuudessaan K18. Kuopion konsertti on sallittu kaikenikäisille.

Gösta Sundqvistin juhlavuosi 2027
Konsertit kunnioittavat sanoittaja-säveltäjä Gösta Sundqvistin muistoa, joka menehtyi vuonna 2003. Sundqvist olisi täyttänyt 70 vuotta vuonna 2027.

Leavings-Orkesteri solistinaan Timo Rautiainen: Varasteleva Joulupukki -konsertit
TI 15.12. Tampere, Tampere-talo
KE 16.12. Helsinki, Kulttuuritalo
LA 19.12. Kuopio, Kuopion Musiikkikeskus

Liput: alkaen 42,90e/kpl

Lipunmyynti: Lippu.fi

Showtime: klo 19.00

Konsertin kesto: 2h sis. väliajan

Online:
IG @Leavings-Orkesteri
FB Leavings-Orkesteri