
Tampereen Tammelan stadionilla järjestetään Manserock stadionilla -tapahtuma lauantaina 1.8. Lavalle nousee mittava Kaikkien aikojen Manserock-orkesteri, joka saa nyt kaksi uutta solistia, kun mukaan tulevat juuri Battle Beast -yhtyeestä lähtenyt ja omaan soolouraansa keskittyvä upeaääninen Noora Louhimo sekä Kolmas Nainen -yhtyeestä tuttu laulaja-lauluntekijälegenda Pauli Hanhiniemi.
Manserockin klassikoita konsertissa tulkitsevat myös Martti Syrjä, Heikki Hela ja Mikko Alatalo. Aiemmin uutisoitu yksi kokoonpanon laulajista, Pate Mustajärvi joutuu jättämään ensi vuodelle suunnitellut konsertit, myös Tammelan stadionin keikan, väliin terveydentilansa vuoksi.
”Tampere, Manse, manselaisuus ja mansen muusikkona oleminen on mulle erittäin tärkeä ja iso juttu. On suuri ilo ja kunnia olla esiintymässä Mansen ikonisten artistien kanssa samassa porukassa ja vaalia MANSElaista musiikkia ja kulttuuriperimää. Nähdään Tammelan Stadionilla!”, iloitsee Noora Louhimo.
”Onpa hienoa olla mukana tässä jättikokoonpanossa! Luvassa on todellakin kaikkien aikojen manserock-biisikimara!”, kommentoi Pauli Hanhiniemi.
Kaikkien aikojen Manserock-orkesterin tuottajana on Eppu Normaalin kitaristi Juha Torvinen, joka nähdään myös orkesterin kokoonpanossa yhdessä Eppu Normaali -bänditovereidensa, rumpali Aku Syrjän ja basisti Sami Ruusukallion kanssa. Orkesterin kosketinsoittajana toimii Kalle Ruusukallio. Taustalaulajina ovat Voice of Finlandista tuttu Nelli Petro, Kalle Ruusukallio sekä Toni Lähteenmäki, joka myös esittää konsertissa muutaman kappaleen.
”Mahtavaa olla osana tämmöistä musiikkiparaatia! Alkuperäisiä manserock-solistejakin on mukana mukava määrä. Mikäs sen hienompaa!”, kommentoi Juha Torvinen.
NEGATIVEa livenä 13 vuoden jälkeen
Tapahtumassa esiintyy myös 13 vuoden jälkeen lavoille palaava tamperelainen NEGATIVE, joka teki merkittävää kansainvälistä uraa 2000-luvulla. Moment of Our Love -hitillään läpilyönyt yhtye julkaisi 10 vuoden aikana lukuisia muitakin isoja kappaleita kuten Still Alive, Frozen to Lose It All, In My Heaven, Planet of the Sun, Won’t Let Go ja End of the Line.
NEGATIVEn jälkeen laulaja Jonne Aaron tuli tunnetuksi soolourastaan. Yhtyeen paluuta on tiedusteltu vuosia. Jonne Aaron kertoo ajan olleen nyt oikea paluulle.
DJ aloittaa stadionkonsertin
Konsertti-iltaa lämmittelee tamperelainen DJ-lupaus Tuomas of Finland, joka on esiintynyt muun muassa Yleisurheilun alle 20-vuotiaiden EM-kisojen avajaistapahtumassa.
Tampereen elokuun viikonloppu täyttyy vieraista
Tampereella tapahtuu konserttiviikonloppuna, kun kaupunkiin saapuu kymmeniätuhansia vieraita Kuninkuusraveihin Teivoon. Ravipassilla myös raviyleisö on tervetullut osallistumaan Manserock stadionilla -konserttiin.
Lipunmyynti
Manserock stadionilla -konsertin lipunmyynti on käynnissä Lippu.fi:ssä. Permannolle ja osaan katsomoista on 18 vuoden ikäraja. Katsomosta on varattu alueita, jotka on sallittu kaikenikäisille. Suositusikäraja on 15 vuotta. Tätä nuoremmat toivotaan osallistuvan tapahtumaan aikuisen seurassa.
Lipulla matkustat maksuttomasti konserttiin
Konsertin pääsylippu on myös lippu Tampereen joukkoliikenteen eli Nyssen kyytiin. Matkustusoikeus alkaa kahta tuntia ennen konsertin ovien avautumista ja päättyy kaksi tuntia konsertin päättymisen jälkeen.
Manserock stadionilla, Tammelan stadion, Tampere
Kaikkien aikojen Manserock-orkesteri, NEGATIVE, DJ Tuomas of Finland
La 1.8.2026
Liput: alkaen 29,90e (juniorit), alkaen 59,90e (täysi-ikäiset), alkaen 150e (VIP)
Lipunmyynti: www.lippu.fi/manserock-stadionilla
